REMOURBAN (2015-2020) 


Regeneration Model for Accelerating the Smart Urban Transformation

REMOURBAN, Avrupa Komisyonu’nun Horizon 2020 Araştırma ve Yenilik programı kapsamında finanse edilen ve 5 yıl (2015-2020) sürecek olan bir projedir. REMOURBAN Projesi’nin temel hedefi enerji, ulaşım ve de bilgi ve iletişim teknolojileri uygulamalarını tek bir noktada birleştirerek yenilikçi çözümler ve tasarımlar belirlemek, ilçe ve şehirlerde kentsel dönüşüm modelini uygulamak ve yaygınlaştırmak, kent halkının yaşam kalitesini artırmak, sosyal kabul ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak, kentsel yenileme için yenilikçi iş modellerinin benimsenmesi olarak özetlenebilir.
Proje sayfası için tıklayınız…

REMOURBAN Projesi, uygulayıcı şehirler olarak belirlenen Tepebaşı/Eskişehir (Türkiye), Valladolid (İspanya) ve Nottingham (İngiltere) ile izleyici şehirler olarak belirlenen Seraing (Belçika) ve Miskolc’da (Macaristan) enerji, ulaşım ve bilişim sektörlerinde yenilikçi çözümleri destekleyecek ve geliştirecektir. REMOURBAN Projesi, kentsel dönüşüm için gerekli tüm tespit ve karar alma süreçlerini içeren bir modeldir. Bu model, akıllı ve sürdürülebilir kentsel dönüşümü tanımlayan önemli parametrelerin geliştirilmesi adına en iyi çözümlerin seçilmesi için gerekli karar destek mekanizmalarını da içermektedir. Bu kararlar, yerel bir değer yaratmak adına gerekli uygun teknoloji ile riski en az ve etkisi en fazla iş planlarının belirlenmesini sağlayacaktır.

Enerji verimliliği yüksek bölgeler
Altyapı uygulamaları
Toplum
Sürdürülebilir ulaşım

Demir Enerji ekibi 22 proje partnerinden biri olarak Tepebaşı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi, Ölçsan ve Energon firmalarının da yer aldığı Türk ekibinin koordinasyonunu üstlenmiştir. Projenin iş paketlerinden biri olan tekrarlanabilir bir kentsel dönüşüm modeli geliştirilmesi iş paketinin liderliği de Demir Enerji’ye aittir. Ayrıca sürdürülebilirlik analizi, tekrarlanabilirlik ve yaygınlaştırma gibi projenin uluslarası çalışmalarında çeşitli birçok görev üstlenilmiştir.

TEPEBAŞI/ESKİŞEHİR


NOTTINGHAM


VALLODOLID